Holubičky, houby, obrázky

Šumavská holubička

Šumavská holubička

Holubička ve svých tvarech skrývá tisíciletou tradici lidových výtvarníků a odráží tak osobitou národní kulturu. Jako dárek putují holubičky do celého světa, ale  i doma je dokáží ocenit – například i celebrity jako Jiří Suchý, Karel Gott, Lucie Bílá nebo Erazim Kohák. Jeden z kolegů panu Sarauerovi a jeho holubičkám dokonce složil báseň:

 

„Ať nůž v tvojí ruce zpívá,
aby stále krásná byla,
úsměvem zdobila víčka
Tvá Šumavská holubička.“

 

Šumavská holubička od Pavla Sarauera:
Tradiční výrobek z 1 či 2 ks měkkého dřeva, proplétaný nití. K výrobě dřevěných holubiček lze použít  dřevo rovnoletého smrku či   jedle nebo    štěpné    lípy.      Z prkénka se vyřeže profil křídel, poté se napaří, pak naštípá, vytvaruje se tělo a hlavička a nakonec se jednotlivá peroutka rozloží.


Holubička, jako "obraz Ducha svatého", visela ve světnici nad stolem nebo nad kamny, také nad kolébkou. V čase vánočním ji lze zavěsit i na stromek.

 

Šumavské houby z Turnerovy chaty

Šumavské houby z Turnerovy chaty

LeSušené houby se balí na Turnerově chatě, historické roubené stavbě uprostřed naučné stezky Povydří mezi Antýglem a Čeňkovou pilou. Jsou nejdůležitější složkou zdejší proslulé houbové polévky, prezentované v četných mediích i v České televizi.

 

Lesní houby nalezené prozkoušenými sběračkami v hlubokých šumavských hvozdech se tradičním způsobem suší a ručně plní do celofánových sáčků a proutěných ošatek různých velikostí. Výsledkem je nejenom suvenýr z pobytu na Šumavě, ale i přísada do jídel anebo základ na houbovou polévku podle receptu, který je součástí balení. Sušené houby mají trvanlivost jeden rok.

 

Malované obrázky ze Šumavy od Jany Adamcové

Malované obrázky ze Šumavy od Jany Adamcové

Obrázky a větší obrazy jsou provedeny různými technikami. Přímo v terénu jsou kresleny tužkou nebo pastelem, ale také používám akvarel v kombinaci s tuší. Malé obrázky, které slouží spíše jako upomínkový předmět, jsou zhotoveny kombinovanou technikou. Jedná se o perokresby vybarvené pastelem. Obrázky jsou zaskleny a zarámovány dřevěnými rámy. Hlavním tématem jsou stavby lidové architektury – chalupy, kapličky a kostelíky – a to převážně ze Šumavy a jejího předhůří.

Přihlášení