Šumavská holubička

holubicky2

Holubička ve svých tvarech skrývá tisíciletou tradici lidových výtvarníků a odráží tak osobitou národní kulturu. Jako dárek putují holubičky do celého světa, ale  i doma je dokáží ocenit – například i celebrity jako Jiří Suchý, Karel Gott, Lucie Bílá nebo Erazim Kohák. Jeden z kolegů panu Sarauerovi a jeho holubičkám dokonce složil báseň:

 

„Ať nůž v tvojí ruce zpívá,
aby stále krásná byla,
úsměvem zdobila víčka
Tvá Šumavská holubička.“

 

Šumavská holubička od Pavla Sarauera:
Tradiční výrobek z 1 či 2 ks měkkého dřeva, proplétaný nití. K výrobě dřevěných holubiček lze použít  dřevo rovnoletého smrku či   jedle nebo    štěpné    lípy.      Z prkénka se vyřeže profil křídel, poté se napaří, pak naštípá, vytvaruje se tělo a hlavička a nakonec se jednotlivá peroutka rozloží.


Holubička, jako "obraz Ducha svatého", visela ve světnici nad stolem nebo nad kamny, také nad kolébkou. V čase vánočním ji lze zavěsit i na stromek.

 

Šumavské houby z Turnerovy chaty

houby_2_300

LeSušené houby se balí na Turnerově chatě, historické roubené stavbě uprostřed naučné stezky Povydří mezi Antýglem a Čeňkovou pilou. Jsou nejdůležitější složkou zdejší proslulé houbové polévky, prezentované v četných mediích i v České televizi.

 

Lesní houby nalezené prozkoušenými sběračkami v hlubokých šumavských hvozdech se tradičním způsobem suší a ručně plní do celofánových sáčků a proutěných ošatek různých velikostí. Výsledkem je nejenom suvenýr z pobytu na Šumavě, ale i přísada do jídel anebo základ na houbovou polévku podle receptu, který je součástí balení. Sušené houby mají trvanlivost jeden rok.

 

Malované obrázky ze Šumavy od Jany Adamcové

obrazky3

Obrázky a větší obrazy jsou provedeny různými technikami. Přímo v terénu jsou kresleny tužkou nebo pastelem, ale také používám akvarel v kombinaci s tuší. Malé obrázky, které slouží spíše jako upomínkový předmět, jsou zhotoveny kombinovanou technikou. Jedná se o perokresby vybarvené pastelem. Obrázky jsou zaskleny a zarámovány dřevěnými rámy. Hlavním tématem jsou stavby lidové architektury – chalupy, kapličky a kostelíky – a to převážně ze Šumavy a jejího předhůří.