Na Šumavě je (nejen) dolina

16.12.2012, 23:47, Jan Egner

Autor článku: Jana Běhounková


Na Šumavě je (nejen) dolina
 Na Šumavě je dolin mnoho, leč pro nás, Pražáky, je tento krásný kout Země České trochu z ruky. Jste-li však milovníci Šumavy, určitě znáte místo v Praze, kde na vás její atmosféra dýchne, kde se s ní potkáte. A kdo náhodou nezná, nechť přijme následující pozvání.
 „ Na krásné Šumavě tam víska je malá“, zpívá se ve známé písničce. Na pražských Vinohradech víska malá není, zato je v tamější Šumavské ulici již několik let malá a útulná „Kavárna Na Šumavě“, kde vládne dobrý duch, pan ing.Jan Egner. Sám je sice již rodilým Pražákem, ale jeho rod pochází z jihočeské části Šumavy. Na webových stránkách se můžeme dočíst, že „Kavárna Na Šumavě vznikla z lásky nejen k tomuto kraji, nýbrž i jako nabídnutá ruka k možnosti prezentace šumavských výrobků a služeb na tomto místě. Přijďte se podívat a nechte se zlákat ochutnávkou točených pivních speciálů, dobrého vína a voňavé kávy, možná si k tomu dáte i něco malého ze skromné nabídky zdejší gastronomie.“ Ale nejenom gastronomie, včetně pivních speciálů ze 4 píp, ale i originální výrobky ze Šumavy a publikace jsou zde k mání. To ale nejsou všechny aktivity pana Egnera, ve svém podniku pořádá večery s hudbou, přednášky, mimo něj pak třeba přímo v šumavské obci „Šumavování ve Zdíkově“.
Z výše uvedeného je jasné, že Kavárna Na Šumavě nemohla stát opodál akce „Dny Šumavy v Praze“, pořádané Ministerstvem životního prostředí (MŽP) v době adventní. Ať už to byly Adventní farmářské trhy na dejvickém „Kulaťáku“, kde se prezentovala se svým stánkem s originálními šumavskými výrobky, či přednáškou přímo v kavárně, přednáškou „Karel Klostermann neznámý“. Přednáškou odborníka na život a dílo slavného šumavského spisovatele, přednáškou pana Ondřeje Fibicha, básníka a nakladatele, antikváře na strakonickém hradě. Přiznám se, že patřím k těm „Klostermannem postiženým“, nejen, že mi jeho díla zabírají značnou část knihovny, ale stále se k většině vracím. Na přednášku jsem se velmi těšila a hned předesílám, že mne rozhodně nezklamala. Poté, co Mgr.Erbenová z MŽP pana Fibicha uvedla a představila, dokázal tento muž po více než hodinu ze sebe sypat jednu zajímavost ze života Karla Klostermanna i jeho rodiny za druhou. To vše za podpory fotografky Ivany Řandové, která promítala reprofota k tématu. Nechci zde, na fóru pivním, unavovat podrobnostmi, ale dozvěděli jsme se z přednášky, kromě faktů o spisovateli obecně známých, i množství vpravdě neznámých „špeků“. Víte např., že K.K. byl vynikajícím plavcem, jedním z nejlepších v Rakousku-Uhersku, a zachránil i pár tonoucích?
Prostory Kavárny Na Šumavě jsou, dá se říci, kapesní a tentokrát doslova „praskaly ve švech“. Věřím, že na všechny zájemce o problematiku se ani místa nedostalo. O to víc mrzí, že někteří účastníci se během přednášky navzájem bavili, či v průběhu odcházeli. Vrchol všeho byla rodina s batoletem, které po celou dobu vyrušovalo. Nedivím se, mne by to v jeho letech také nebavilo, ale rodiče by mohli aspoň trochu té soudnosti mít. Přesto všechno doufám, že podobná osvětová činnost pana „kavárníka“ing.Jana Egnera bude mít pokračování. Díky předem!

Jana Běhounková
 

 
« Zpět


Diskuse: "Na Šumavě je (nejen) dolina"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře